Konkurs Park Sąsiedzki Tychy

Konkurs jednoetapowy

Data: 2014r.

Autorzy: Marta Gocek, Ewa Twardoch, Agata Twardoch, Jan Książek

CHARAKTER PARKU
Park lokalny, dla sąsiadów i znajomych z podwórka. Użytkownicy od początku mają wpływ na jego kształt i funkcje, dlatego chętnie i aktywnie spędzają w nim czas. Park jest przedsięwzięciem ciągłym, zmienia się stale i o tych zmianach decyduje „parkowa wspólnota”. Każdy jego użytkownik może proponować, marzyć, żądać, ale i sam dokonywać zmian. (sadzić kwiaty, organizować eventy itp.)

STREFY W PARKU
Czy wypada opalać się w pobliżu miejsc pamięci?
Czy randka opodal placu zabaw to dobry pomysł?
Co zrobić, gdy źle zaserwowana piłka, ciągle wpada na koc piknikowy?
W parku sąsiedzkim wszystko jest uporządkowane. Różne strefy dla różnych aktywności, dla ludzi w różnym wieku i z innymi potrzebami, a wszystko oplecione obwodnicą pieszo- wrotkową.

W strefie publicznej jest oficjalnie, patriotycznie i religijnie. Nikt nie rozkłada koca obok pomnika, a dzieci tylko przebiegają w kierunku placu zabaw. Jest to odpowiednie miejsce na niedzielny spacer i rozmowy na ławce.

W strefie wspólnotowej dzieją się wszystkie rzeczy, które chcemy robić wspólnie ze znajomymi. To strefa hałasu na placu zabaw i podczas małych występów. To tu spotyka się „parkowa wspólnota” i decyduje o następnym seansie w kinie plenerowym czy układa grafik turnieju siatkówki.

W strefie rodzinnej jest miejsce na rodzinny piknik, na randkę w cieniu drzew lub samotną lekturę na parkowych leżakach . O formę można zadbać w siłowni terenowej, która elegancko odsunięta od głównego nurtu, pozwoli na skupienie i siódme poty.

DOMINANTY W PARKU
Dominanta ideowa: „PARKOWA WSPÓLNOTA SĄSIEDZKA”

Myślą przewodnią parku jest wspólnota i sąsiedztwo. Park Sąsiedzki ma być lokalny i wspólnotowy. Ma być miejscem gdzie spotyka się sąsiada, a na placu zabaw bawią się dzieciaki znające z przedszkola. Informacje o seansach kina plenerowego umieszczane są na lokalnych forach internetowych i rozchodzą się pocztą pantoflową pomiędzy sąsiadami.

Na badmintona i na ściankę przychodzą znajomi z piaskownicy, a kawę w kawiarni serwuje najmilsza dziewczyna ze szkoły.

Ważne sprawy dotyczące parku omawiane będą na cyklicznych spotkaniach wspólnotowych odbywających się na ławkach sąsiedzkich gdzie, gdzie będzie można się zebrać w miłej grupie i pogawędzić lub oficjalnie przemawiać z małej sceny na placu.

Aktywności w tej strefie pozwolą na wytworzenie się wspólnoty.

Aktywności tworzące wspólnotę:

Spotkanie na kawie w małej kawiarni / wspólnotowym punkcie gastronomicznym
Spotkania na sąsiedzkich ławach: spotkania bez celu, spotkania wspólnotowe dla określenia kierunków działań parkowej wspólnoty, wspólne oglądanie kina plenerowego, małych występów na lokalnej scenie, występów na scenie profesjonalnej, gra w szachy, odpoczynek
Spotkania na ściance wspinaczkowej, na meczu siatkówki, na placu zabaw, na placu doświadczeń wodnych i placu doświadczeń ziemnych.
Dominanta kompozycyjna: górka parkowa

Górka parkowa jest odpowiedzią na kilka różnych problemów.

Po pierwsze górka parkowa chowa w swoim wnętrzu sanitariaty oraz kawiarnię lub punkt gastronomiczny.
Po drugie jest wsparciem dla ścianki wspinaczkowej.
Po trzecie na jej górze znajduje się taras widokowy.
Górka jest również wspaniałym miejscem zabaw letnich (zjeżdżalnią i małą ścianka wspinaczkowa) oraz zimowych (górka saneczkowa)
Tworzy wnętrze krajobrazowe oraz rozdziela funkcje (plac zabaw/plac centralny), tym samym izolując hałas
Dominanta kompozycyjna: obwodnica

Obwodnica jest głównym elementem spajającym wszystkie części parku. Obwodnica na całej długości podzielona jest na dwie części, na wolną, spacerową, wykonaną z ustabilizowanego kruszywa, oraz na szybką, rolkową, wykonaną z asfaltu lub gładkiego betonu. Dzięki temu można na niej spokojnie spacerować poza głównymi kierunkami ruch tranzytowego przez park lub jeździć po niej dookoła pokonując długie dystanse. Obwodnica ma też, w odróżnieniu do istniejących już alei, charakter typowo parkowy – swobodny, wijący się między malowniczymi grupami drzew.

PARKOWE ATRAKCJE, CZYLI PO CO IŚĆ DO PARKU
Wybierz co wolisz:

Relaks czy aktywność fizyczna?
Dla dorosłych czy dla dzieci?
Latem czy zimą?
Relaks

Oprócz tradycyjnego odpoczynku na ławce, w parku przysiąść można też na wygodnym leżaku lub sąsiedzkiej ławie, z której dobrze widać ekran kina plenerowego. Na łące piknikowej rozłożysz koc lub pobujasz się w hamaku. Spod parasoli poobserwujesz szumiące na placu wodotryski.

Dla hobbystów przewidziano też szachy i inne gry planszowe.

Sport.

Spacer to sport, szczególnie ten z kijkami. Bieganie to sport. I rolki, i wrotki i hulajnoga. Wszystko to można uprawiać w parku. W zależności o stopnia zaawansowania przygotowano trzy trasy. Park jest niewielki, więc dla użytkowników wymagających przygotowano pętle, których można przebiec wiele. Jeżeli komuś zależy na czasie, może rozpocząć bieg na „Starcie” i mierzyć czas kolejno przebiegniętych dystansów, oznaczonych w nawierzchni toru.

Sporty indywidualne to jeszcze siłownia i ścieżka zdrowia.

Potrzebę sportów grupowych zaspakaja boisko do siatkówki i badmintona. Piłkę, siatkę czy paletki można wypożyczyć w punkcie gastronomicznym. Na ściankę wspinaczkową dobrze przyjść z własnym sprzętem.

Dla dzieci

Na obwodnicy dzieci pojeżdżą na rolkach, hulajnogach i małych rowerkach. Specjalna mała pętla przeznaczona dla dzieci jest łatwa i krótka. Wymarzona do nauki jazdy.

Górka jest idealna żeby się na nią wdrapywać i zbiegać jak najszybciej na dół. Zawsze jednak można użyć dziecięcej ścianki wspinaczkowej, a potem zjechać wielką, terenową zjeżdżalnią prosto na plac zabaw.

Plac zabaw jest rozległy. Jest tam małpi gaj i ogród sensoryczny. Jest ogród wodnych doświadczeń oraz plac małego ogrodnika.

W ogrodzie sensorycznym znajdują się urządzenia pozwalające lepiej poznać nasze zmysły. Jest „głuchy telefon”, równoważnia i ścieżka dotyku.

Plac małego ogrodnika, to miejsce, gdzie dzieci mogą pogrzebać w ziemi, zasiać nasiona i powąchać kwiaty. Domki na owady i inne małe zwierzątka ułatwią ich wprowadzenie do parku, ale pozwolą też na podglądanie życia zwierząt. Może z czasem w parku pojawią się jeże i wiewiórki.

Dla seniorów

Specjalne urządzenia na siłowni z czytelnymi instrukcjami pozwolą wykonywać proste ćwiczenia nawet osobom z problemami zdrowotnymi. Ścieżka zdrowia pozwoli na zaktywizowania tych, którzy by chcieli, ale nie wiedzą jak zacząć.

FUNKCJE PRZYRODNICZE
Zadrzewienia biocenotyczne: dostosowane do siedliska, rośliny cenne przyrodniczo, z bogatą warstwą runa i podszytu będącą zarówno miejscem schronienia jak i bazą żywieniową zwierząt parkowych tj. wiewiórki, jeże i ptaki oraz wszelkiego rodzaju owady.

Nowe nasadzenia drzew i krzewów planowane są z przewagą gatunków roślin rodzimych, które dostosowane są do naszych warunków klimatycznych. Dzięki temu, park nie będzie wymagał szczególnej pielęgnacji, a rośliny odpowiednio dobrane do siedliska, poradzą sobie same. Znacznie ułatwi to utrzymanie parku oraz obniży koszty jego eksploatacji.

Planowane łąki kwietne w północnej części parku, przy pomniku Ofiar Katynia, oprócz walorów estetycznych, mają także dużą wartość biocenotyczną oraz wpływają na bioróżnorodność. Jednak ważne jest również to, że taki rodzaj łąk koszony jest dwa razy do roku, co w połączeniu z ich powierzchnią znacznie obniży koszty utrzymania parku.

System lokalnej retencji: zatrzymanie wody deszczowej na terenie parku jest korzystne zarówno ze względów na wytworzenie mikroklimatu jak i pozwoli na utworzenie zróżnicowanych przyrodniczo zbiorowisk roślinnych, co wzbogaci ilościowo i jakościowo florę i faunę parku oraz zasadniczo wpłynie na bioróżnorodność.

Edukacja przyrodnicza: edukacja przyrodnicza będzie możliwa dzięki placowi „małego ogrodnika”:

Oprócz zwykłej zabawy będą mogły odbywać się tam warsztaty albo wykłady dla dzieci i dorosłych o tematyce ogrodniczo – przyrodniczej.
W ogródku doświadczalnym pobawimy się w ogrodników, ekologów czy przyrodników. Zobaczymy jak szybko z małego nasionka wyrośnie nam dynia, gdzie mieszkają biedronki i co jedzą sikorki. A może w przyszłości uda się do parku zaprosić też jeże i wiewiórki.
Być może uda się zorganizować też coraz modniejszy parkowy „Urban farming” czyli uprawę warzyw, ziół i kwiatów na parkowych grządkach ogródka doświadczalnego.